česky 
 

SCHOPNOSTI

Standard popisuje border kolii takto: "Border kolie má být bdělý, pozorný, ovladatelný a inteligentní pes, nesmí být nervózní a agresivní."

obrázek border kolie při pasení kachen

Často se mluví o inteligenci border kolie, protože v žebříčcích psí inteligence obsadilo toto plemeno první místo. Na druhém místě je pudl, na třetím německý ovčák. Border kolie rychle a snadno chápe, je bystrá a na rozdíl od jiných plemen se zástupci plemene border kolie snadněji a rychleji učí. Pravděpodobně proto si border kolie získala velkou oblibu a výrazně se prosazuje v nejrůznějších psích sportovních aktivitách – agility, flyball, dogfrisbee, obedience, tanec se psem.

Odkaz na výcvik psů: www.psiskola.cz

Pasení

Dodnes jsou border kolie pracovně využívány na farmách a při ovládání stáda zvířat nemají konkurenci. Pomáhají lidem oddělit od stáda zvíře, které je potřeba ostříhat nebo označit a pomáhají převést stádo z místa na místo. Nemusí se jednat jen o stádo ovcí, jsou schopni pást i kachny, husy, krůty, kozy, krávy nebo lamy. Protože jsou schopné zastat u stáda vlastně práci několika lidí, kteří by kolem stáda museli běhat , jejich obliba u farmářů přetrvává dodnes po celém světě.

Při pasení je pro border kolii typický přikrčený postoj, plíživá chůze s dopředu vystrčenou nízko nesenou hlavou. Při práci zvířata "hypnotizuje" pohledem – je to jediný ovčácký pes na světě, který zvířata ovlivňuje očima a právě to mu dává možnost pracovat s úplným klidem. Ne všechny dnes narozené border kolie mají však schopnosti pracovat se stádem.

obrázek border kolie pase ovce

Sportovní kynologie

Border kolie se jako jedno z mála plemen může účastnit i zkoušek, závodů a soutěží ve sportovní kynologiiobrázek border kolie s frisbee podle Mezinárodního zkušebního řádu IPO (stopy, poslušnost, obrana) a Zkušebního řádu SchH. Border kolie jsou také skvělí záchranáři, lavinoví psi, canisterapeutičtí psi, asistenční psi pro zdravotně handicapované ( doprovodní psi pro nevidomé, pomocníci vozíčkářů a neslyšících).

Vhodná do rodiny a k dětem

Pro svou naprosto neagresivní povahu jsou velmi vhodné k dětem všech věkových kategorií. Border kolie okouzluje svou přirozeností, obratností, bystostí a svou touhou zalíbit se svým lidem. Jejich povaha je velmi přátelská. Existují temperamentní border kolie mimořádného pracovního typu a existují klidné border kolie, které jen občas aportují nebo si hrají s míčem. Při výběru border kolie je nutné ujasnit si, který typ border kolie se hodí ke způsobu našeho života. Ne vždy jsou podmínky pro držení psa takové, aby byl pravidelně a aktivně pracovně využíván.

 


 

aktuality
V případě zájmu o štěně nás můžete kontaktovat.
[24.06.2022]
Máme štěňátka - vrh M
[11.10.2021] rodiče: Ahoi Ambra Professional + Lucky for You Sweet Like Chilli (import Maďarsko)
Aktuálně jsou v chovatelské stanici štěňátka právě na prodej !
[29.09.2021] Více info telefonicky 602 368 265
Máme štěňátka
[13.09.2019] Nabízíme štěňátka narozená 11.7. 2019 - k odběru. Předpoklad velmi příjemné povahy, více informací telefonicky 602 368 265 nebo 602 888 511. Budeme se těšit na nové majitele !
Přehled odchovů
[24.11.2018] Doplnila jsem přehled odchovů
 
  

AMBRA © 2009 ambra@psiskola.cz | Věra Brunclíková | +420 602 368 265
Mezinárodně uznaná chovatelská stanice reg. číslo 1403/97 založena 18.7. 1997 - odchovány vrhy A - H
Psí škola | Border kolie
Schopnosti